Harmincéves a csíkszeredai Role zenekar

Nyomtatás

b_300_300_16777215_00_images_stories_Igaz_Tarsadalom_role-zenekar-30-eves-gn-005_b.jpgEgész éves rendezvénysorozattal ünnepli 30 éves fennállását a csíkszeredai Role zenekar. Szerdán délután plakátkiállítással várták az érdeklődőket a Szakszervezetek Művelődési Házában, délelőtt pedig sajtótájékoztató keretében vázolták fel terveiket, és meséltek újraalakulásukról.

Időutazásra hívják a 30 év 30 dal című koncertjeiken a közönséget – hangzott el a sajtótájékoztatón
Egy évvel ezelőtt jelentették be a Role tagjai, hogy megszüntetik a zenekart. Néhány hónap múlva azonban újra összeálltak, mert mint mondták, a zene az életük szerves része. Most pedig tele vannak tervekkel, ez az év pedig úgy vélik, Role-uk szól.
„Tavaly gyakorlatilag megszűnt a zenekar, mert nem volt elég bizalmunk a jövőben. Heten voltunk akkor, három tag kilépett a zenekarból. Elég nagy erőpróba volt, nem hittünk az erőnkben, és úgy gondoltuk, hogy a legtisztességesebb, ha leállunk és abbahagyjuk. Néhány hónap múlva aztán rájöttünk, hogy a zene annyira szerves része az életünknek, és annyira hozzánk tartozik, hogy csak kóvályogtunk nélküle. Úgy gondoltuk, hogy majd rendezvényszervezéssel foglalkozunk, de nem találtuk önmagunkat” – magyarázta a zenekar vezetője, Nagy Tivadar.
A zenekar tagjai
Nagy Edina (dobok, perkúciós hangszerek), Nagy Ferenc (basszusgitár, vokál), Nagy Tivadar (gitár, hegedű, vokál), Sántha Zsuzsánna (ének, billentyűs hangszerek, furulyák).
Mint mesélték, részben a sajtó a „hibás” azért, hogy újraalakultak, mert a bejelentés után, hogy megszűnik a zenekar, olyan kommentözön volt a Székelyhonon és a Facebookon is, és annyian bíztatták őket a folytatásra, hogy végül megtartották a hagyományos pünkösdi jótékonysági koncertjüket. Ekkor már körvonalazódott, hogy ha négyen is, de folytatják. Úgy gondolják, a zenekar történetének egyik legnehezebb időszakán vannak túl, de minden erejüket összeszedve újrakezdték.
„Talán a legnagyobb erőpróba az Edináé volt, hiszen ő azelőtt soha nem ült a doboknál, de rengeteget gyakorolt, és néhány hét alatt olyan szintre emelte ezt a tudását, hogy meg tudtunk tartani egy koncertet a barátaink segítségével. Abban is mások és jellegzetesen csíkiak és Role-osok vagyunk, hogy nem volt látványos búcsúkoncertünk, és nem volt látványos visszatérő koncertünk. Magunkra egész estés koncertet nem tudtunk még tartani, de elkísértük Böjte Csaba atyát az útjain, és ott kisebb koncerteket adtunk. Mindenhol úgy fogadtak, hogy mégiscsak létezik a Role? Egy kicsit reklámnak is jó volt ez a turné. Most már többnyire Magyarországon is mindenki tudja, hogy ismét vagyunk, sok meghívást is kapunk.”
A Role zenekar 1986-ban alakult, 1987-ben tartották az első koncertjüket – innen számolják a zenekar létét. Az elmúlt évek alatt közel hetven tagja volt a zenekarnak, a különféle produkcióikba sikerült bevonniuk több székelyföldi és magyarországi néptáncegyüttest, középiskolás diákokat és egyetemistákat, számos hivatásos és amatőr zenészt, színészt, táncost, énekest, kórust. Összesen 15 tematikus műsoruk készült, a Kodályi elvekre épülő gyerekkoncertektől, az Ady- és József Attila-versek dalba öntéséig, és öt rockoperát is színre vittek. A Pro Urbe-díjas zenekar számtalan fesztiválon részesült elismerésben, elnyerték többek között a Magyar Televízió Örömzene vetélkedőjének nagydíját, a Transilvanian Music Awards Év koncertje-díját 2013-ban, a Magyar Kultúra Alapítvány Ex Libris-díját. Mindezek mellett a közönségtől kapott visszajelzések jelentették számukra a legfőbb elismerést.
30 év 30 dala
A zenekar tagjai elmondták, az öt évvel ezelőtti 25 éves évfordulójukon tartott megakoncertjüket nem szeretnék felülmúlni, ezúttal egy egész rendezvénysorozattal ünnepelnek. A zenekarvezető rámutatott, ezúttal a városi és megyei önkormányzat is segíti a munkájukat. Nemcsak Csíkszeredában, hanem Európa-szerte tartanak majd koncerteket, mindeniket a harminc év jegyében. „Az az elképzelés, hogy Csíkban csíki vendégfellépőkkel hozzuk össze ezt az előadást, Budapesten budapesti barátainkkal, mindenhol a helyiekkel. Kicsit a műsor is és a vendégfellépők is változnak, minden alkalommal helyszínre szabottan” – mondták el.
Egy másik tervezett projektjük a Papp Kincses Emese írta és rendezte Szent László-rockoratórium újbóli bemutatása. De a tervek között szerepel Kodály-emlékkoncert, március 15-én a 48 című műsor bemutatása, Kájoni emlékműsor, a Dózsa-rockdráma bemutatása, valamint Ady Endre- és József Attila-emlékműsorral is készülnek.
„Kerek évfordulók vannak – Kodálynak, József Attilának, Kájoni Jánosnak, Adynak – és ez mind azt jelenti, hogy ez a munkánk, ez az életünk, ehhez kötődtek az albumaink, ezekkel a dalokkal turnézunk, ezért is érezzük azt, hogy ez az év, a harmincéves évforduló kicsit a miénk, a Role-é” – összegzett Nagy Tivadar.
www.szekelyhon.ro