Európát az Atlanti-óceántól az Urálig a laicizmus kísértete járja be – a CCEE párizsi plenáris ülése
Csütörtökön délelőtt Erdő Péter bíboros, magyar prímás, a CCEE elnöke, sajtókonferenciát tartott a francia fővárosban az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának október 1-től 4-ig tartó összejöveteléről.
A plenáris ülés elmélyíti a katolikus egyház és az egyes nemzeti intézmények közötti kapcsolatokat, megvizsgálva az egyház jogi helyzetét az egyes törvényhozásokban. 20 évvel a Berlini Fal leomlása után az egyes európai országok és a területükön lévő helyi egyházak közötti kapcsolatok mélyreható változásokon mentek át. Ezek általában véve pozitívak, mivel a visszanyert szabadság lehetővé tette a keleti egyházi közösségek számára is, hogy újból hallassák hangjukat. Ennek ellenére a földrészen tovább kísért a laicizmus, amely gyakorlatilag az egészséges laicitás ellentéte.
Az egészséges laicitás különbséget tesz az egyház és az állam között, de nem kölcsönös ellenségeskedést, hanem párbeszédet és együttműködést jelent – mondta Erdő Péter bíboros a csütörtök délelőtti párizsi sajtótájékoztatón. Az állam ne azonosítsa magát semmiféle vallási világnézettel vagy filozófiával, de meg kell találni a közös értékek minimumát, amely nélkül nem lehetséges a közjó megvalósítása. A közélet jó működéséhez szükség van a párbeszédre. Ehhez kívánnak hozzájárulni az európai országok helyi egyházai.
A CCEE plenáris ülésének további témái: a bioetika, a nemek személyes megválaszthatóságának ideológiája (gender), a tömegtájékoztatás, a papság éve. Pénteken Nicolas Sárközy az Élysée-palotában fogadja az ülés résztvevőit, a tanács bíboros és püspök tagjait. Ez a tény is megerősíti, hogy a „laicista” Franciaországban a vallás ismét elfoglalja az őt megillető helyet a társadalomban.
Vatikáni Rádió