Május 15-i meghívó Rekecsinbe

Nyomtatás
Most jövök Moldvából! Az egyik moldvai csángó testvérem, körülnézve a szép virágos tavaszi tájon, hozzám fordult és azt kérdezte, ha itt a földön van a mennyország, az akkor ugye, hogy itt Moldvában, a Szeret partján, az ő kis falujában van. Egymásra mosolyogtunk, és engem eltöltött az öröm, mert valóban csodaszép a tavasz Moldvában, de még szebb az az ember, aki szülőföldjét tartja a földre szállt mennyországnak. 


Kedves Testvérek!

Most jövök Moldvából! Az egyik moldvai csángó testvérem, körülnézve a szép virágos tavaszi tájon, hozzám fordult és azt kérdezte, ha itt a földön van a mennyország, az akkor ugye, hogy itt Moldvában, a Szeret partján az ő kis falujában van. Egymásra mosolyogtunk, és engem eltöltött az öröm, mert valóban csodaszép a  tavasz Moldvában, de még szebb az az ember, aki szülőföldjét tartja a földre szállt mennyországnak.

Hát igen, szeretettel várunk Moldva földjére, erre a földre, mely a kisebbségi lét ezernyi nehézsége, gondja ellenére is megtartotta gyermekeit, áldó, termékeny lankáin. Arra szeretnélek bíztatni, hogy ne csillogást, kényelmet, drága dolgokat keresve gyertek Rekecseny község határában lévő telkünkre, melyre iskolát álmodunk, hanem alázattal, akkora szeretettel, mellyel az itt lakó sok-sok megalázáson, nehézségen keresztül ment emberek várnak benneteket. Hiszem, hogy bármekkora áldozatot is hoztok a hosszú út alatt, ha eljöttök a Béke Királynőjének tiszteletére szentelt iskolaközpont alapkövének megáldására, gazdagabban fogtok hazamenni. A magyar népi kultúránk, talán számotokra ismeretlen szépségeire csodálkozhattok rá, és nemcsak a világunk, hanem a szíveink is gazdagabbak, nagyobbak lesznek az újonnan megismert testvérek által.

A moldvai csángók és az erdélyi székelyek közti élő kapcsolatot, a csíksomlyói Szűzanya jelentette, jelenti napjainkban is, hisz a pünkösdi búcsú az egyetlen alkalom, ahol tömegesen évről évre visszatérő szabályszerűséggel találkozhatunk. Arra gondoltunk, hogy ez év Pünkösd napján, haza kísérnénk Moldvába, a csángó testvéreinket. Ahogyan évszádokon keresztül a moldvai csángók, mi is utunkat megszakítanánk a gyimesi szorosban, és délelőtt 10 órától egy szentmisét mutatnánk be Gyimesfelsölokon, a Berszán Lajos atya által építetett iskola udvarán. A Szentlélek által beragyogott, napba öltözött Anyánkat, Máriát kérnénk, hogy segítsen, hogy Rekecsen község határában ne csak egy iskola épüljön fel, hanem találjunk egymásra a szeretetben, mi határoktól szétszabdalt magyarok.

Délután három órakor kezdődne az alapkőszentelés ünnepsége. Itt a Moldvai Csángó szövetség vezetői, a helybeli polgármester, prefektus köszöntené a vendégeket, majd Mádl Dalma asszony tolmácsolná az őszmagyarság szeretetét, és nagyrabecsülését, a hitükben, anyanyelvükben oly sok próbát kiállt csángó testvérek felé. Az Európai Unió üzenetét Tytti Isohookana Asunmaa asszony, volt Európai Tanács képviselő, fogja tolmácsolni. Az ünnepségen Markó Béla RMDSZ elnök úr is beszédet mond. Végezetül a Miatyánkot fogjuk elimádkozni a sok-sok helyről érkezett alapkövek felett, mindazokon a nyelveken, amelyeken a jelenlévők dicsérni szokták az Istent.  

A kedves vendégeinket arra bíztatjuk, hogy hozzanak egy-egy szép lapos követ, melyekkel, a Petrás Mária, moldvai csángó képzőművész által megálmodott, napba öltözött Béke Királynőjének, Máriának a szobra körüli tért fogjuk burkolni.

Az ünnepség után csángó testvéreink dalaiban, táncaiban gyönyörködhetünk.

Fontosnak látom vendégeink figyelmét felhívni arra a tényre, hogy a szervezőség nem tud a vendégek igen nagy száma miatt szállásról gondoskodni. Így a rendezvény még a sötétség beállta előtt véget ér, hogy így mindenki békességesen hazatérhessen.

Kisebb testvéri szeretettel,

Böjte Csaba, a Béke Királynője Iskolaközpont szervezőségének a nevében