Elhunyt Benedek István hematológus orvosprofesszor

Nyomtatás

b_300_300_16777215_00_images_stories_Igaz_Tarsadalom_b_benedekistvan2.jpgNyugodjon békében! Gyermekeink támogató barátja volt!! 

Őszinte részvéttel imádkozom érte és az ő kedves családjáért, 

Csaba t. 
Elhunyt a koronavírussal megfertőződött Benedek István nyugalmazott orvosprofesszor, a Maros megyei sürgősségi kórház hematológiai osztályának volt vezetője.
A hírt Benedek István családja kedden megerősítette az Agerpres hírügynökségnek. Benedek István volt az, aki 2011-ben az első csontvelő-átültetést végezte Romániában egy felnőtt páciensen, és számos országos orvosi premier köthető nevéhez. A nyugalmazott orvosprofesszor októberben töltötte volna be 72. életévét.  Benedek István a Krónikának tavasszal adott interjúban a koronavírus-járvány kapcsán elmondta, hogy a szabályok szigorú betartásával szinte teljesen kizárt, hogy az orvos, valamint az egészségügyi személyzet többi tagja megfertőződjék. Hangot adott annak a meglátásának is, hogy a hazai egyetemek nem készítik fel diákjaikat a mostanihoz hasonló vészhelyzet megfelelő kezelésére.
„Az orvos a nehéz helyzetben is legyen orvos” – Benedek István a járványról, egészségügyi dolgozók felmondásáról Az orvosnak a nehéz helyzetben is orvosnak kell maradnia – vallja a koronavírus-járvány idején tapasztalt felmondások kapcsán dr. Benedek István marosvásárhelyi nyugalmazott professzor, aki szerint a veszély előli „megfutamodás” felér a hippokratészi eskü megszegésével. Benedek István orvos, egyetemi adjunktus. Székelyudvarhelyen született 1948-ban, orvos családban. 1973-ban szerzett orvosi diplomát a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen, 1979-ben már az egyetemen tanársegédje. Négyéves mezőszentpéteri körorvosi gyakorlat után vizsgázik a Szentgyörgy utcai 2-es számú belklinikán meghirdetett belgyógyász tanársegédi és klinikusi állásra, ahol több évtizeden át dolgozott.
A hematológiai szakképzést Bukarestben Berceanu Ştefan professzornál végezte 1984-ben. Bevallása szerint már akkor megfogalmazódott benne, hogy Marosvásárhelyen egy csontvelő-átültetési központot hoz létre. Álma csak az 1990-es évek végén vált valóra. 1991-től főorvosként dolgozik. 1995-ben megnyitja a Carit-San magánrendelőt, amelynek igazgató-főorvosa, 1998-tól a Hematológiai Klinika osztályvezető főorvosa, ahol közel 400 csontvelő-átültetést hajtottak végre. Az orvostudományok doktora, több mint 200 tudományos dolgozat szerzője és ugyanennyi szakdolgozat vezetője, amelyek több külföldi és hazai szaklapban jelennek meg. Több egyetem (Budapest, Florida, Debrecen) díszdoktora, elismert professzora. Többek között a Pápai Páriz Ferenc Alapítvány életműdíjasa, a budapesti Semmelweis Egyetem Dr. Genersich Antal Alapítvány határon túli különdíjának kitüntetettje.
Elismeréseit „a 45 év munkájáért, harcáért, áldozatáért, a fiatal erdélyi magyar orvosok támogatásáért” kapta. „Semmi sem fontosabb, mint a segítségnyújtás” volt a jelmondata, hiszen családi hagyomány folytatásaként választotta hivatását, mivel orvosként tudott a legtöbbet tenni embertársaiért. A romániai és a magyar Hematológiai Társaság, az Erdélyi Múzeum-Egyesület tagja. Sportolóként is kiváló eredményeket ért el: 1970-73-ban a romániai úszóválogatott tagja, 1970-ben országos bajnok, míg a törökországi Balkán bajnokság negyedik helyezettje volt. A rendszerváltást követően jelentős szerepet vállalt a marosvásárhelyi közösség építésében. Közvetlenül a rendszerváltás után a Segítő Jobb erdélyi képviselőjeként több beteget juttatott ki térítésmentesen külföldre súlyos műtétekre, orvosi kezelésekre.
2008–2012 között az RMDSZ Marosvásárhelyi Szervezetének elnöke volt, 1996-tól 2016-ig az RMDSZ marosvásárhelyi tanácsosa, frakcióvezetője volt. Kiváló tárgyalókészséggel, empátiával és hozzáértéssel irányította úgy a város politikai életét, mint a frakció munkáját – írja róla búcsúztatójában a Maros Megyei és Marosvásárhelyi RMDSZ Mint fogalmaznak, az RMDSZ Maros Megyei és Marosvásárhelyi Szervezete megdöbbenéssel, fájdalommal értesült Benedek István halálhíréről. Benedek István egykori önkormányzati tanácsosként, a Marosvásárhelyi szervezet elnökeként, elismert és közismert orvosprofesszorként életét és munkásságát a magyar közösség szolgálatába állította. „A Maros megyei, marosvásárhelyi magyar közösség iránti elkötelezettsége példaértékű marad mindannyiunk számára.
Volt tanácsosként, városi szervezeti elnökként, munkatársként és barátként is búcsúzunk tőle” – olvasható a szerkesztőségünknek is elküldött dokumentumban.
www.szekelyhon.ro