A leghatásosabb immunerősítő gyógynövények

Nyomtatás

ImageTélvíz és járványok idején érdemes sokféle természetes anyaggal erősíteni az immunrendszert, így például drogokkal is. A növényi drog a gyógynövénynek az a része, amely a hatóanyagot tartalmazza. Alkalmazásuk szerteágazó lehet, így a fitoterapeuták hatóanyaguk szerint sorolják be őket.

Mielőtt hozzáfognánk egy gyógynövényes főzet, tea elkészítéséhez, mindig tanulmányozzuk a csomagoláson lévő útmutatót, vagy kérjünk tanácsot szakembertől, hiszen nem minden gyógynövényt kell leforrázni – a csipkebogyó például csak 8 órás, hideg vizes áztatás után fejti ki a hatását. Annak is érdemes utánanézni, hogy milyen mellékhatásai lehetnek egyes hatóanyagoknak, hiszen előfordulhat hashajtó hatás, illetve tartós alkalmazás után akár májkárosító hatás is. Éppen ezért csak az előírt kúraszerű alkalmazási időtartamban érdemes bizonyos gyógynövényeket használni, ez általában nem több, mint 1-2 hónap.
C-vitamin-tartalmú drogok: csipkebogyó, málna és málnalevél, csalánfű
A C-vitamin fontos antioxidáns, amely részt vesz a kollagén szintézisében, a folsav és a vas felszívódásában. Ráadásul télen különösen hasznos a bevitele, hiszen fokozza a hidegtűrő képességet. Kevésbé köztudott, hogy serkenti a csontosodási folyamatot, a kötőszöveti regenerációt, sőt növeli a fizikai teljesítőképességet, és természetesen erősíti az immunrendszert.
A leghatásosabb immunerősítő gyógynővények
Flavonoidtartalmú drogok: nyírfalevél, kukoricabajusz, bodzavirág, máriatövis-termés, hársfavirág
A flavonoidok jó hatással vannak a szív- és érrendszerre, az enzimfunkciókra, de csökkentik a vérnyomást és a koleszterinszintet, gyulladáscsökkentők, görcsoldók, és az immunrendszerre gyakorolt befolyásuk mellett még tumorellenes hatást is tulajdonítanak nekik.
Szaponintartalmú drogok: mezei zsurló, ginszeng, édesgyökér, aranyvesszőfű, ökörfarkkóró-virág
A szaponinban gazdag gyógynövények jól hatnak az ödémák ellen, gátolják a koleszterin felszívódását, fokozzák a hörgők működését, remekül roborálnak, és kiemelten jelentős immunstimulátorok.
Csípősanyag-tartalmú drogok: fokhagyma, paprika, fekete mustármag, kurkumagyökértörzs
Hisztamin-, szerotonin- és bradikinintartalmuk miatt ezek a hatóanyagok értágulatot hoznak létre, ingerlik a melegérzékelő receptorokat, aktiválják az immunsejteket. Kitűnően alkalmasak görcsoldásra, az anyagcsere fokozására, meggyorsítják az emésztést.
Kasvirágfű (Echinaceae herba), amely légúti fertőzések kitűnő kezelője, gyulladásos bőrbetegségek ellenszere, és kitűnően erősíti a szervezet védekezőképességét.
Macskakarom, amelyet elsősorban cukorbetegség, ízületi panaszok és egyes esetekben daganatos betegségek kezelésében is használnak immunerősítő hatása miatt. Alkalmazásánál azonban elővigyázatosnak kell lennünk, mert irritálhatja a gyomornyálkahártyát (ezért fekélyeseknek nem is ajánlott), csökkentheti a fogamzóképességet, illetve vetélést okozhat. Éppen ezért használata előtt tanácsos szakember véleményét kérni!
Az aromaterápia a gyógynövényekből kivont illóolajok segítségével fejti ki jótékony hatását. A felhasználásnak azonban komoly szabályai vannak. Mivel az illóolajok vízben nem oldódnak, fürdők és borogatások esetében szükséges hordozóanyagot használni, vagyis az olajat mézbe, tejbe, tejszínbe, sóba keverve adni a vízhez. Sok olaj irritálja a bőrt, ezért soha nem szabad önmagukban felvinni őket, csupán bázisolajokkal elkeverve. Bázisolaj lehet például a szezám-, a mandula- vagy a búzacsíraolaj. Az illóolajok erősen befolyásolhatják a homeopátiás kezelést, így alkalmazásuk között legalább fél órának kell eltelnie. Várandósok a terhesség első 3 hónapjában semmiféle olajat ne használjanak, és utána is csak előzetes tájékozódás után válasszanak! Kizárólag a 100 százalékos tisztaságú természetes anyagok hordozzák a valódi gyógyhatást, így még párologtatáshoz is ezeket érdemes választani.
Teafa: Ez a legerősebb fertőtlenítő hatású illóolaj. Bevethető vírusok, baktériumok, gombák ellen egyaránt, ezért bármilyen fertőzés kivédésére és továbbterjedésének megakadályozására alkalmas.
Citrom: A szobában párologtatva elpusztítja a fertőzést okozó vírusokat, baktériumokat, fokozza a vérkeringést, sőt a visszerek elleni harcban is segít. Fontos azonban, hogy fényérzékenyítő hatása is van, aminek következtében a citromillóolajjal kezelt felület könnyebben leég, ezért ha külsőleg alkalmazzuk, ne menjünk a napra.
Eukaliptusz: Kellemes mentolos illatú olaj, amely ideális segítő a megfázásos időszakban, hiszen remekül fertőtlenít, hűsít, és könnyíti a légzést. Hatéves kor alatt az enyhébb Eucalyptus radiata illóolajat érdemes alkalmazni, mivel az Eucalyptus globulus töményen akár hörgőgörcsöt, légzésbénulást okozhat a kicsiknél.
nlcafe.hu