Szeptember, Szent Mihály hava

Nyomtatás

ImageAz év kilencedik hónapja a Gergely-naptárban és 30 napos. A hónap neve a latin septem szóból ered, melynek jelentése hét, mivel szeptember eredetileg az év hetedik hónapja volt. A népi kalendárium Szent Mihály havának nevezi. A horoszkóp csillagjegyei közül az alábbiak esnek szeptember hónapba: Szűz (augusztus 23.–szeptember 22.) és Mérleg (szeptember 23. –október 22.).

 

Szeptember már az ősz első hónapja, csillagászatilag az ősz első napja szeptember 23. A népi kalendárium viszont szeptember elsejét, Egyed napját tartja az ősz első napjának és jeles időjós napnak. Egyed befolyásolhatja az időjárást azáltal, hogy amilyen az időjárás Egyed napján, olyan lesz szeptember, így „Egyed négy hétig fogva tartja az időt". Majd meglátjuk. Mint ahogy a jóslat szerint augusztus 23-a az utolsó forró nyári nap, utána enyhül a forróság. Be is következett augusztus 25-én, nagy égi háborúval.

Érdemes az Egyed nevet is elemezni, mely a görögből latinosított Aegidius rövidült formájának régi magyaros olvasatából kialakult férfinév. A szó jelentése „pajzshordozó". Érdekesebb a magyarázat másik változata: a régi magyar nyelvben az egy jelentése „szent", ennek kicsinyítőképzős változata az Egyed. Az egy szó szent jelentése kiveszett nyelvünkből, megmaradt viszont szóösszetételekben, mint például az egyház, eredeti jelentése „szent ház" volt. Az Egyed név tanúsítja, hogy az egy: „szent" szókészletünk egyik legrégibb elemei közé tartozik.
Szeptember 4. Rozália napja. Az olasz Rosaliából kialakult női név, amelynek jelentése természetesen „rózsa", a név spanyolos becéző változatából továbbképzett név a Rozita, a Róza és az Anna összevonásából lett a Rozanna. A Rosalinda és a Rosamunda viszont a germán rosa alakból származik, ami viszont „dicsőség"-et jelent. A magyar névadásban a latinos Róza a magyaros Rózsa, Rózsi alakban már a középkorban előfordult.
A népdalok egyszerűen Rózsámnak nevezik a kedvest, akár lány, akár legény. A hírességek közé tartozik Déryné Sárpataki Róza, valamint a híres színésznő, Laborfalvy Róza, Jókai Mór felesége. A rózsával kapcsolatos a rózsalovag kifejezés is. Azt a fiatal férfit nevezik így, aki a vőlegényjelölt megbízásából a leánykérés jelképeként rózsát vitt a kiszemelt hölgy otthonába. A rózsalovag a címe Richard Strauss ismert operájának.

Szeptember 8. és 12. Mária- nap. A naptár több mint harminc Mária-napot tart nyilván. Mi most maradjunk a szeptemberi napoknál: szeptember 8. Kisasszony napja, Kisboldogasszony napja Mária születésének napja; szeptember 12. pedig a római egyház naptárában Mária nevenapja (festum nominis Beatae Mariaae Virginis – Boldogságos Szűz Mária névünnepe).

 

Image

A Mária név héber eredetű, ahol Mirjam az alakja, s ez a görög és a latin bibliafordításokban módosult Máriává. Pontos jelentése ismeretlen. A Mirjam név már az Ószövetségben is sűrűn előfordult, Mózes és Áron testvére is Mária. Máriamagdolna is Mária volt, neve annyit jelentett, hogy a magdalai Mária. A Mária egyike a legkedveltebb női neveinknek, elterjedését az is jelzi, hogy idővel a név becézéséből új, önálló nevek keletkeztek: a név kicsinyítőképzős magyar változatából alakult ki a Marica, olasz becenevéből a Marietta, a Marina, francia alakjából a Marion, a Manon, angol változata a Mary, orosz változata a Mása.
Szeptember 13. Mór és Móric. Bizonyára a névnél mindenkinek nagy regényírónk, Jókai Mór jut eszébe. A Móric a latinos Mauritius rövidüléséből kialakult férfinév, jelentése mór. A mór pedig a középkorban Észak-Afrikát és Spanyolországot meghódító lovas arab nép neve, Spanyolország ötszáz évig mór uralom alatt állott. Híres mór Othello. Jókai Mórt eredetileg Jókai Móric néven anyakönyvezték, mivel az apjának, Jókai Józsefnek kedvenc regényhőse és történelmi személyisége Benyovszky Móric, Madagaszkár magyar származású királya volt.
A hónap többi jeles napjára visszatérünk.
A virágok közül az őszi kikerics már hirdeti az ősz közeledtét, az erdei gyümölcsök közül még érdemes begyűjteni az áfonyát, a fekete és vörös áfonya is gyógynövény. Az áfonyalevél a cukorbaj értékes gyógyszere, láz- és vérnyomáscsökkentő, a gyümölcs lázcsökkentő, hasmenés, vérhas, belső vérzés ellenszere.

Pomjánek Béla

 Hargita Népe