Böjte Csaba az Élet Házát építi Csobánkán

Nyomtatás

Böjte Csaba atyát elsősorban az erdélyi és csángó gyermekek védelmezőjeként ismerjük. Pedig van már gyermekotthona a Délvidéken, sőt Kárpátalján is formálódnak a tervei. Most azonban a mai Magyarországon kezdett dolgozni, és ebben a munkájában rengeteg önkéntes segítőre lelt.

Szűcs Balázs egyetemi lelkész tizenöt társával együtt éppen bozótot irtott a kastély körül, amikor a Vasárnapi újság riportere felkeresete. Az Élet Házáról beszélt, arról, hogy itt olyan lányoknak lesz helyük, akik áldott állapotba kerültek, de nem tudják hol megszülni a gyerekeiket. Itt viszont lehetőségük lesz arra, hogy ne az abortuszt válasszák, hanem rendezett körülmények között tudjanak élni. Hogy ez időszerű-e manapság, amikor kórházak bezárásáról, összevonásáról hallunk? Szűcs Balázs Böjte Csabát idézi, aki azt mondta, hogy ami az életről szól, az mindig időszerű, és mindegy, hogy mit zárnak be, nekik az életet kell szolgálni. A munkájukat adó fiatalok másoknak szeretnének segíteni, és valami nagy dolgot szeretnének létrehozni. Lengyel Ferencné Pomázról érkezett óriási kosarakkal. A háziasszonyok elkészítették az itt dolgozók ebédjét.
– Én nagyon régóta vágytam arra, hogy Csaba testvért segítsem. Terveimben szerepelt, hogy egyszer elmegyek Dévára, de az Úrjézus idehozta most őt nekem Csobánkára, és csak 7 km-t kell utaznom azért, hogy valóban segítsem a munkáját. Csaba testvérnek volt figyelme, hogy itt, az anyaországban is megoldást kell találni a nehéz helyzetbe került édesanyák számára. Nagyon nagy szükség van rá. Sajnos, hogy ezt az állam nem vállalja fel. Ha erre nem áldoz az állam, akkor nekünk kell egyszerű embereknek ebben lépni.
A Somogy megyei Zaja Péter azért utazott ide, hogy dolgozhasson ezért az ügyért. Azt mondja, az államnak sok olyan dolga lenne, amit nem csinál, sőt az ellenkezőjét csinálja, de szerencsére vannak olyan elszánt emberek az országban, akik szembe mennek a széllel, és teszik a dolgukat. Lisztes Gábor építész kapta Csaba testvértől azt a feladatot, hogy felmérje az épületet, és most azon gondolkodik, hogyan lehetne ebből ifjú lányanyáknak alkalmas közösségi házat létrehozni. Eredetileg az irgalmas nővéreké volt, akkor is közösségi célokat szolgált, úgyhogy a feladat viszonylag könnyen megoldható. A tervekre ár helyett ő is azt írta, hogy szeretetből készíti.
Böjte Csaba a Vasárnapi újságnak elmondta, hogy nagy és szép terület tartozik ezekhez az épületekhez, 3,5 hektár. Első lépésben húsz kismamának szeretnének szobákat kialakítani. Minden öt mamának lenne egy kis fürdőszobája, konyhája, ebédlőrésze. Az ideális az lenne, hogyha az apukákkal együtt tudnának jönni, mert hiszen az a jó, hogyha a gyereknek van édesapja és édesanyja is, és nemcsak megszületett erre a világra. Több tízezer abortuszt végeznek Magyarországon, hogyha ebből 0,01százalékot meg tudnak menteni, akkor nem éltek hiába – jelentette ki Csaba testvér. - Ez nagyon szép hely lesz, ahol fel lehet készülni az anyaságra, és ahol egy-két évig nevelni lehet a gyermeket. Szépen beindítani, amíg az első szavakat kimondja a gyerek. Itt Magyarországon is nagyon sok olyan személy keresett fel, aki arra kért, hogy hozzak ide fiatal gyerekeket, akik segítségükre lehetnének, mert ők idősek, magányosak, de én nem szeretnék Erdélyből idehozni gyerekeket, mert úgy gondolom, hogy jönnek Erdélyből sajnos nélkülem is elegen. De ha a csobánkai házba olyan fiatalok kerülnek be, akik megállják a helyüket, egy év után az ember már bátrabban merné javasolni egy-egy ilyen idősebb néninek, hogy fogadja be ezt az anyukát a kisbabával, mert ez egy megbízható nő. Persze még azt is elmondhatom, hogy Erdélyben azt tapasztaltuk, hogyha megszületik a kisbaba, utána mindjárt megjelenik a nagymama, a nagytata. Mert amíg nincs gyerek, addig könnyen lehet ítélkezni felette, de mikor már él az a baba, és mosolyog, és kedves és aranyos, akkor már mindenkinek kell.
Az otthon építésében az a magyarországi csapat vesz részt, amely évek óta segíti Csaba testvért erdélyi munkájában is. Ők kérték meg Csaba testvért, hogy segítsen nekik a munkában, aki azt mondta: – Én csak kis szürke háttérszemélyiség szeretnék lenni.
Szerző: Benkei Ildikó riportja nyomán Forrás: Vasárnapi Újság