Így történt a katasztrófa!

 b_300_300_16777215_00_images_stories_Igaz_Tarsadalom_crop.jpgTisztelet azoknak, kik az élet nehézségeiben helyt állnak, kik készek életüket oda adni a társaikért, mert: "senkiben nincs nagyobb szeretet annál, mintha valaki életét adja barátaiért.

János 15:19
Döbbenetes videó felvétel a Veronai buszbalesetről! Így történt a katasztrófa!
Az Országos Mentőszolgálat szóvívője, Győrfi Pál szerint a nemcsak a fizikai fájdalommal kell megküzdeniük a túlélő diákoknak, hanem az érzelmi megrázkódtatással is.
 
Egy tornatanár az égő buszból mentett diákokat, ő túlélte, a hős diák meghalt.
"Van egy hős diák az áldozatok között"- idézi a Corriere Della Sera Jerome Lacquanitit, a veronai rendőrség vezetőjét. A diák testét az egyik ablak mellett találták meg, kezében a kalapáccsal. A rendőrség vezetője szerint a diák az üveget törte, hogy mások menekülhessenek.
A kezében a kalapáccsal meghalt fiatal utasról korábbi cikkünkben is írtunk, azoban akkor még nem volt világos, hogy az egyik diákról van szó. Szintén olasz lapinformációk szerint az egyik testnevelőtanár is hősként viselkedett: az égő buszba mászott vissza, hogy mentse a diákokat, ő égési sérüléseket szenvedett.
A Szinyei Merse Pál Gimnázium előtt emlékező diákok azt mesélték, a busz hátulján ülő fiúk is kirúgták az ablakot, többen így tudtak megmenekülni a lángoló buszból.
Az éjjeli tragédiában 16-an szörnyethaltak, 26-an pedig megsérültek. A sérültek információjáról nincs friss hír, csak az, amit Szijjártó Péter külügyminiszter mondott még fél 10-kor: egy embert mesterséges kómában kell tartani, ő életveszélyes állapotban van, ketten nagyon súlyosan, 10-en súlyosan és 13-an könnyen sérültek. 12 diák "rendben van" - mondta a miniszter.
A diákoktól származó, hivatalosan meg nem erősített információk szerint az áldozatok között van a történelemtanár illetve az egyik tornatanár két fia is.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Péntek éjjel Verona közelében lesodródott az autópályáról és egy felüljáró falának ütközött egy magyar busz, amely az ütközés következtében lángra lobbant és kiégett.
A buszon a budapesti Szinyei Merse Pál Gimnázium 36 diákja utazott, egy franciaországi sítúráról hazafelé. Zömében az iskola kilencedikes és tizedikes tanulói voltak a buszon, de utaztak velük tanárok, szülők és más, vidéki utasok is.
A buszon 54 utas és két buszsofőr utazott, 43 fiatalkorú és 11 felnőtt.  
Az utasok közül 16-an vesztették életüket, sokan súlyos égési sérüléseket szenvedtek. A sérültek száma 26, közülük ketten életveszélyes állapotban vannak. Őket és az áldozatokat még nem sikerült azonosítani, ez napokig eltarthat.
A többieket viszont a nap folyamán hazaszállítják Magyarországra. Balog Zoltán, az Emmi tárcavezetője és az Országos Mentőszolgálat vezetői déltájt tartott sajtótájékoztatóján elmondták: a sérültek vasárnap estig megérkezhetnek. Két súlyos sérültet légi úton szállítanak haza, a többieket autóval. A kórházi ellátást igénylőket a budapesti Honvédkórházba szállítják.
Miközben az áldozatok azonosítása folyik, a Facebookon megjelent posztok alapján tudni lehet, hogy egy siófoki diák és édesanyja is meghalt. A közösségi oldalon gyászolják a dunakeszi futsalcsapat egy fiatal játékosát is, de az áldozatok között van a Fradi hokicsapatának a tagja és annak húga is. A poszt szerint az ő édesapjuk az a tornatanár, akiről tudni lehet: többször visszament az égő buszba, hogy kimentse az ott rekedt utasokat.
Ez volt a legsúlyosabb magyar buszbaleset 1999 óta, amikor egy kőszegi diákokat szállító busz stájerországi tragédiájában 18 utas vesztette életét.
A baleset okát nem tudni, miközben a hatóságok vizsgálják a kiégett járművet, különböző hírek, találgatások láttak napvilágot például arról, hogy a gumiabronccsal volt baj. Az első vizsgálatok alapján nem fékezett a busz az ütközés előtt.
A magyar hatóságok is nyomoz az ügyben az olasz rendőrség kérésére. A Nemzeti Nyomozó Iroda halálos tömegszerencsétlenséget okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés gyanújával indított nyomozást, ennek keretében az utat lebonyolító busztársaságnál tartanak házkutatást. A társaság vezetője azt nyilatkozta: a balesetet szenvedett busz jó műszaki állapotban volt.
Azt a megszólaló túlélők vitatják, hogy a sofőr elaludt volna. Egy szemtanú szerint nem sokkal a baleset előtt megálltak, ekkor válthatták egymást. Az utasok többsége is ébren volt az ütközéskor, ők azt érezték, hogy a jármű billegni kezdett, majd lesodródott, ekkor a baloldali kerekek felől hallottak zajt.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter rendkívüli sajtótájékoztatóján bejelentette: a magyar állam átvállalja az áldozatok és a sérültek hazaszállításának költségeit. A kormány hétfőre nemzeti gyásznapot rendelt el a tragédia miatt. Balog Zoltán ennek tiszteletben tartására kérte a rendezvények szervezőit.
A miniszter azt is közölte: felülvizsgálják az iskolán kívüli programok szervezésének szabályait, és ha kell, szigorítják azokat.
Olaszországban és Magyarországon is sokan ajánlottak fel segítséget a sérülteknek és a hozzátartozóknak. Az Ökumenikus Segélyszervezet pedig gyűjtést szervez az érintettek családjainak. A hatóságok közzétették a helyszínen levő konzul számát is: a hozzátartozók a 0039/339-62-19-517 számon érdeklődhetnek.
A Szinyei Gimnáziumnál este megemlékezést tartottak, de már a nap folyamán sokan helyeztek el gyertyát, mécsest, emlékezve az áldozatokra.
Rengeteg később hamisnak bizonyuló információ látott világot a nap folyamán. Az első hírekkel ellentétben nem francia, hanem magyar sofőr vezette a buszt, nem 19 az áldozatok száma, és az sem biztos, hogy a buszt követő szlovén - újabb hírek szerint szlovák - kamionsofőr valóban ennek a busznak az abroncsát látta füstölni. Az utasok beszámolója szerint többen voltak a buszon, mint a hivatalos utaslistán szereplő 54 fő és két sofőr, ez is hamisnak bizonyult.
Magyar diákok tragikus buszbalesete Olaszországban
16-an bennégtek abban a buszban, amely éjjel szendvedett balesetet és égett ki Olaszországban, Verona mellett - közölte az olasz rendőrség. A buszban a Szinyei Merse Pál Gimnázium diákjai utaztak. Két utas jelenleg is életveszélyes állapotban van. A hozzátartozók ezen a konzuli számon kaphatnak információkat: 0039/339-62-19-517.
A jelenlegi adatok szerint 16 halálos áldozata és 26 sérültje van az éjjeli buszbalesetnek. Szijjártó Péter külügyminiszter rendkívüli sajtótájékoztatóján azt mondta, egy utast mesterséges kómában tartanak, ő életveszélyben van, a balesetnek két nagyon súlyos, 10 súlyos és 13 könnyű sérültje van. 12 diák "rendben van" - mondta a miniszter. Ezt később az olasz hatóságok kiegészítették, miszerint két életveszélyes állapotú férfit kezelnek. A halottak száma még emelkedhet, a hivatalos utaslista szerint 54 utas és két sofőr volt a buszon, azonban a túlélő diákoktól származó információk szerint ennél többen utaztak a járművön.
Az olasz hatóságok kezdetben 18-20 halálos áldozatról beszéltek. A Corriere szerint az egyik sofőr családja is a buszon lehetett, erre abból következtetnek, hogy az elszenesedett holttestek között egy kisebb termetűt is találtak. Az Agi olasz hírügynökség szerint a buszt egy francia sofőr vezette, aki az áldozatok között van, de ezt később a busz magyar üzemeltetője cáfolta, hogy francia lett volna. Az ütközés során az utasok egy része kizuhant a buszból, ami viszont azután lángra kapott a bent ülőkkel.
A Szinyei Merse Pál Gimnázium diákjait érte baleset, az iskola előtt gyertyákat gyújtottak, az esti órákban is érkeznek a részvétet nyilvánítók,
Olasz sajtóinformációk szerint a tornatanár az égő buszból is mentett gyerekeket - ő súlyos égési sérüléseket szenvedett -, egy másik hős nem élte túl: az ő kezében megtalálták az ablak kiütésére szolgáló kalapácsot, róla azt feltételezik, az ablak kitörése után másokat segített ki a buszból. A Corriere Della Sera szerint ő egy diák volt.
Az iskola előtt emlékező diákok azt mondták, egyik tanáruk meghalt a balesetben, és úgy tudják, a hátsó ablakot diákok rúgták ki, így tudtak többen megmenekülni. Egy szinyeis diák azt mondta, "jófej tanárok szervezik a sítúrákat", idén két tesitanár és egy töritanár szállt be a szervzésbe. Elmondása szerint általában a tizedikeseket viszik síelni, de külsősök is jelentkezhetnek. A helyszínen azt mondták, a diákok zöme 9-10. évfolyamos volt, de volt pár felsőbb évfolyamos is. Elmondásuk szerint az egyik tornatanár családja is a buszon utazott, a gyerekei nem élték túl a balesetet. 
A külügyminiszter az iskolát nem nevezte meg - kérdésre sem -, de azt elmondta, hogy beszélt az igazgatóval, a diákok az éves rendes franciaországi sítáborból utaztak haza. Az igazgató nem arról az utaslétszámról tudott, mint amiről a miniszter beszélt. Tóth Gábor az MTI-nek azt mondta, nem érti, miért francia sofőr vezette a buszt, mikor volt kint két magyar sofőr is - ezt a hírt végül, ahogy fentebb is írtuk a magyar üzemeltető cáfolta.
A baleset körülményeit még vizsgálják, eddig annyit tudni, hogy a sofőr éjfél előtt pár perccel veszítette el uralmát a jármű felett, a busz szalagkorlátnak ütközött, amellett hosszan csúszott, majd egy pillérnek ütközött és kigyulladt. A busz elejében csaptak fel a lángok - mondta a miniszter.
Estére kiderült, hogy egy szlovén kamionos, aki korábban úgy vélte, hogy a magyarok buszát látta furcsán mozogni az autópályán, összekeverte a járművet. A túlélő diákok beszámolója alapján a sofőrök megálltak váltani a balesetet megelőzően, így nem valószínű, hogy a sofőr fáradtság vezetett volna a balesethez.
"A tűz gyorsan terjedt, fullasztó füst terjedt a buszon."
A baleset helyszínén a nyomozók féknyomot nem találtak.
A sérülteket három kórházban ápolják, azokat pedig, akik nem sérültek meg, egy szállodában helyzetek el Verona déli részén. Ezt a hatóságok intézték, a Studio Italia is szállást ajánlott az olaszországi buszbalesetet szenvedett diákok hozzátartozóinak San Bonifacio közelében (ezen a telefonszámon lehet érdeklődni: 06/70 5908520). Szükség esetén a kórházból kiengedett utasokat is odaviszik, ha nem ért még oda a családjuk. A sérültek és nem sérültek neve már rajta van a listán, így az ügyeleti számon érdeklődő szülők erről pontos információt kaphatnak. Az ügyeleti számon a helyszínen lévő konzult lehet elérni,a miniszter szerint folyamatosan csöng a telefonja.
A telefonszám: 0039/339-62-19-517.
A szülők kint tartókodásának, a hazautazásnak és a holttestek hazaszállításának költségeit az állam átvállalja - mondta a miniszter. A helyszínen ki tudják állítani a szükséges okmányokat, így ez nem okoz majd problémát. A milánói főkonzulon kívül a nagykövetség több munkatársa is a helyszínen van, itthonról is küldtek még ki konzulokat. A közigazgatási államtitkár vasárnap megy ki, aki az adminisztrációs ügyekben, a holttestek azonosításában segít intézkedni. Szijjártó Péter a kormány nevében részvétét és együttérzését fejezte ki, Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook oldalán fejezte ki részvétét, azt írta,
"Utasítottam a magyar hatóságokat, hogy mindent kövessenek el a helyzet teljes körű tisztázása érdekében. A gyász felfoghatatlan pillanataiban imáimmal a tragédiával sújtott családok, barátok mellett vagyok."
 Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatója és vezető főorvosa délutánra megérkezett a helyszínre. Az OMSZ kommunikációs és pr-igazgatója, Győrfi Pál azt mondta, elkezdték az előkészületeket a baleset túlélőinek hazahozatalára, kórházi elhelyezésük megszervezésére. Szijjártó Péter miniszter arról beszélt, a Heim Pál kórházzal egyeztettek, azonban Győrfi szerint négy fővárosi kórház jelentkezett az OMSZ-nél, hogy teljes kapacitással állnak rendelkezésre. A helyszínen derül majd ki, hogy melyik sérült mikor lesz szállítható, milyen módon hozható haza, sérülései alapján melyik kórház lesz a legmegfelelőbb számára.
A magyar rendőrség is nyomoz az olaszországi busztragédia ügyében.
Halálos tömegszerencsétlenséget okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés gyanújával indított nyomozást a veronai busztragédia ügyében a Nemzeti Nyomozó Iroda. A police.hu-n olvasható közlemény szerint a nyomozás célja a felmerült gyanú megerősítése vagy kizárása.
A közúti közlekedési baleset körülményeit az olasz hatóságok vizsgálják, munkájukat – kérésükre – Olaszországban háromfős magyar rendőri csoport segíti. A magyar rendőrök 2017. január 22-én hajnalban érkeztek Veronába.
A baleset okaként felmerült a műszaki hiba lehetősége – emlékeztet a közlemény. Az olasz hatóságok vizsgálatának elősegítése érdekében tisztázni kell, hogy a magyar autóbusz milyen műszaki állapotban hagyta el Magyarországot. A Nemzeti Nyomozó Iroda ezért rendelt el nyomozást halálos tömegszerencsétlenséget okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés gyanúja miatt.
A vizsgálat az olasz hatóságok eljárástól független, megállapításait egy későbbi jogsegély keretében a magyar rendőri szervek – az ügyészség felügyelete mellett – az eljáró olasz hatóságok rendelkezésére bocsátják.
Az NNI – igazságügyi műszaki szakértők bevonásával – tanúkihallgatásokat, az autóbusz tulajdonosának telephelyén házkutatást végez, lefoglalja a jármű műszaki vizsgáztatásával és esetleges korábbi javításaival kapcsolatos okmányokat, dokumentumokat, a két magyar állampolgárságú autóbusz vezető egészségügyi és járművezetői alkalmasságával kapcsolatos iratokat.
Czakó Tibor, az utat bonyolító Pizolit Kft. ügyvezetője az MTI-nek azt nyilatkozta: karbantartott, jó állapotú volt a sítáborból hazafelé tartó busz.
Nem francia sofőr ült a veronai buszban
Bár korábban a közmédia arról tájékoztatott, hogy francia sofőr vezette a péntek éjszaka Verona közelében szerencsétlenül járt magyar buszt, a jármű üzemeltetője szerint ez nem igaz.
A Magyar Nemzet úgy értesült, hogy a kigyulladt buszt mégsem francia sofőr vezette. Erről a gimnáziumnak bérbe adó Pizolit Személyszállító Kft. egyik munkatársa beszélt a lapnak. Azt közölte, hogy két gyakorlott, főállású munkatársuk vezette a járművet. Azt határozottan cáfolta, hogy francia sofőr ült volna a volán mögött.
A busztársaság egyelőre semmit sem tud a munkatársairól, és arról sincs információja, hogy a buszvezetők túlélték-e a balesetet. Korábban olyan hírek is megjelentek, hogy a halálos áldozatok között volt az egyik sofőr is; az olasz sajtóban az is megjelent, hogy az egyik sofőr kirepült a busz ablakán.
Túlélő diákok: Nem volt fáradt a sofőr
A balesetet túlélő diákok szerint váltottak a sofőrök. Most egy szállodában várják a hatóságok segítségét, pszichológus is érkezik hozzájuk.
A baleset előtt nem sokkal megálltak és a két sofőr váltotta egymást - mondták az M1 tudósítójának a veronai szállodánál várakozó diákok, akik, kisebb sérülésekkel vagy sértetlenül élték túl a buszbalesetet. A menekülés közben többen elvesztették ruhaneműiket, cipőjüket.
A diákokat egyesével hallgatja meg az olasz rendőrség a szállodában vagy a kapitányságon. A diákok beszámolója szerint azt érezték, hogy a jármű elkezdett billegni, majd lesodródva a baloldali kerek felől hallottak zajt, végül következett az ütközés. Az üveget vészkalapáccsal törték be, úgy ugrottak ki a járműből.
Elsősorban az érdekli a diákokat, hogy mikor juthatnak haza. Várhatóan a szombat éjszakát a szállodában kell még tölteniük. Egyedül senki sem várakozik, csoportokba verődve várják a híreket.
Az olasz ügyészség szerint rekonstruálni kell a busz teljes útját Franciaországból visszafelé - jelentette az olasz ANSA hírügynökség. Egyelőre nem világos sem a baleset oka, sem az, hogy miként robbant be a gázolaj az ütközésnél. A nyomozást az áldozatok azonosítása is nehezíti, még azt sem tudják, hogy mindkét sofőr elhunyt-e a baleset során.
Veronai buszbaleset: már holnap hazatérhetnek a súlyos sérültek is
A kórházban ápolt hat súlyos sérült közül csak az életveszélyes állapotban lévőknek kell Olaszországban maradniuk - derül ki Csató Gábor, az OMSZ főigazgatójának nyilatkozatából.
A veronai buszbaleset hat súlyos sérültje közül négyet akár már vasárnap hazaszállíthatnak Magyarországra - mondta az M1-nek szombat este Csató Gábor, aki a helyszínre utazott egy mentős csoporttal a magyar sérültekért.
Ketten életveszélyes, válságos állapotban vannak, életfunkcióikat gépekkel tartják fenn. Ők egyelőre nem szállíthatók Magyarországra, akár hetekig is a veronai kórházban maradhatnak - tette hozzá.
A mentősök meglátogatták a könnyebb sérülteket is, akik egy szállodában várják, hogy a hatóságoktól engedélyt kapjanak a hazatérésre. Az MTI helyszínen tartózkodó tudósítója, Sárközy Júlia arról számolt be, hogy az életveszélyes állapotban lévő sérültek a legmagasabb szintű ellátásban részesülnek az egyik veronai kórházban, ahol az olaszországi viszonyokhoz képest is magas a színvonal.
A tudósító közlése szerint a kiégett autóbusz váza délután még a baleset helyszínén volt, az olasz hatóságok ponyvákkal takarták le a roncsot, hogy a későbbi vizsgálatok érdekében védjék az időjárás viszontagságai elől. A helyszínelés befejezése után, az esti órákban a roncsot elszállították. A baleset körülményei továbbra is tisztázatlanok, a körülményeket vizsgálják. Egyelőre nem ismert a busz pontos műszaki állapota és az sem, hogy a sofőrök mikor váltották egymást. A diákok beszámolója alapján a balesetet megelőzően megálltak pihenni, ekkor váltottak a sofőrök.
Sárközy Júlia közlése szerint az olasz sajtóban hősként ünneplik azt a tanárt, aki több gyereket is kimentett a buszból. A tudósító elmondta azt is, hogy a veronai és a környéken élő magyarok egy emberként mozdultak meg a tragédia hírére, rengetegen ajánlottak segítséget. A Római Magyar Akadémián pedig este virrasztást tartanak az áldozatok emlékére.
A hős tornatanár felesége elmesélte, hogyan próbálta megmenteni a lányukat
Az olasz sajtóban megjelentek a veronai buszbalesetben diákjait mentő Vígh György és feleségének nyilatkozata az ütközés utáni percekről. Az anya próbálta a beszorult lányát kihúzni, de nem sikerült.
Szombaton még abban reménykedett a Szinyei gimnázium hős testnevelő tanára, Vígh György (a fenti fotó őt a tavalyi sítáboron ábrázolja), hogy a veronai buszbaleset egyik még azonosítatlan, felnőttnek tűnő sérültje, aki életveszélyes állapotban fekszik a Borgo Tentó-i, esetleg az ő fia, a 30 éves Balázs lehet. Szombaton éjjel viszont egyértelművé vált, hogy a tanár mindkét gyermekét elvesztette, Balázs fia is az áldozatok között van, őt a Ferencváros jégkorong-szakosztálya is gyászolja.
A Corriere.it cikke még akkor készült, amikor az égő buszba visszatérve többek életét megmentő tanár még bízott benne, hogy két gyermeke közül az egyiket nem veszítette el. Idézik a cikkben feleségét, Erikát, aki szintén a csoporttal utazott. Elmondta, hogy 18 éves lányuk, Laura a barátjával vett részt a sítúrán. Mellette aludt, amikor a busz nekiütközött a híd pillérének, ettől a lány lecsúszott, és beszorult egy szék alá. "Megpróbáltam kivonszolni, de nem sikerült" - mondta az anyja, mivel akkorát lobbant a tűz, hogy öt méterrel hátradobta őt. Egy pillanat múlva már túl késő volt, a lángokon kívül semmit nem lehetett látni. Az asszony most nem tud magának megbocsátani, és már a cikk készítésekor is tisztában volt vele, hogy lánya nem élhette túl a tragédiát. "Tudom, hogy meghalt" - mondta a lap szerint.
A franciaországi sítábor remek volt a lap szerint, rendben indult haza a társaság, Milánóban még megálltak egy autogrillnél, aztán Velence felé vették az irányt az autópályán. Vígh György és felesége, Erika a sofőrhöz közel foglaltak helyet a buszon. Nem volt nagy forgalom, emlékezett a cikk szerint Vígh György, megfelelő sebességgel haladtak a jól megvilágított autópályán, közben többen el is szundítottak. Érthetetlen, hogy az egész hogyan történhetett ilyen gyorsan - mondta. A lángok a busz elejétől elképesztő sebességgel terjedtek hátrafelé - ezt már néhány diák vallomásából idézi a lap.
szerző:
www.hvg.hu/MTI