Ferences búcsújáróhelyek hazánkban

ImageA zarándokturizmus az idegenforgalom legősibb és ma reneszánszát élő ága. A kegyhelyek látogatottsága világszerte, így hazánkban is évről évre nő. A búcsújárás fő szezonja pünkösdtől szeptember közepéig tart; erre az időszakra esnek a legnagyobb Mária-ünnepek.

 

Hazánk zarándokhelyeinek jelentős része szoros szálakkal kötődik a ferences rendhez – ez derül ki a most megjelent kötetből.

A szerző, Kovács Kalliszt szerint Magyarország jelenlegi területén ötvennégy jelentősebb zarándokhely van, melyek közül tizennégy ferences; és a határon túli területek kegyhelyei közül is hat Szent Ferenc fiaihoz kötődik. „Ha összevetjük a szerzetesrendek búcsújáróhelyeit – írja a szerző –, megállapíthatjuk, hogy a többieket messze megelőzve vezetnek a ferencesek.” A bencéseknek négy, a pálosoknak kettő, a domonkosoknak, cisztercieknek, premontreieknek és a bazilitáknak egy-egy kegyhelyük van. Mi az oka a ferences részesedés e magas arányának? A szerző szerint a Szent Ferenc-rend nagy elterjedtsége, népszerűsége, a néppel való szoros kapcsolata és különösképpen a rend Mária-tisztelete.
A ferences kegyhelyek közül ma nem mindegyik van a rend kezelésben, de a ferences hagyományok ott is elevenek, és a búcsúk idején gyakran ferences atyák is besegítenek a szentmisék bemutatásában és a gyóntatásban. Ferencesek vezetik ma is a Mátraverebély-Szentkúti Nemzeti Kegyhelyünket, a sümegi, a gyöngyösi és a szeged-alsóvárosi kegytemplomokat. Erdély két legnagyobb zarándokhelye – Csiksomlyó és Máriaradna – is ferences. További ferences hagyományú búcsújáróhelyek: Andocs, Csatka, Búcsúszentlászló, Segesd, Homokkomárom, Baja-Vodica, Máriagyűd, Máriabesnyő és Jászberény.
A kötet, amelyet a Sümegi Ferences Rendház jelentetett meg, bemutatja a kegyhelyeket, kiemelve azok ferences vonatkozásait. E búcsújáróhelyek általában Mária-kegyhelyek. Július 2-a, Sarlósboldogasszony ferences eredetű és jellegű, Szent Ferenc lelkületét idéző ünnep, a Segítő Szűz (május 24.) és a Fájdalmas Szűz (szeptember 15.) tisztelete is általános a rend körében. Közismert Szent Ferenc Jézus és Mária szenvedése iránti tisztelete. Nem véletlen, hogy a „Stabat Mater” örök szépségű himnusz szerzője is ferences – Jacopone de Todi. Minden ferences templom búcsúnapja augusztus másodika, porcinkula ünnepe. Ez is máriás ünnep, a Szent Ferenc által romjaiból felépített, Assisiben lévő Porcinkula-kápolna fölé emelt Angyalos Boldogasszony-bazilika búcsúnapja.
A szerző könyvében kitér arra is, hogy az egyház feladatai közé tartozik őrködni afelett, hogy a búcsújáróhelyek életébe ne keveredjenek téves, hitellenes, babonás elemek. Így például helytelen szóhasználatot és gyakorlatot tükröz a csodatevő kép, kegyszobor vagy víz emlegetése. Nem ezeknek a tárgyaknak vagy alkotásoknak van csodatevő ereje, hanem minden esetben a Boldogságos Szűznek és a szenteknek, akiket Isten a csodatevés adományával felruház. Példaként említi a máriapócsi kegyképet, ami – miután császári utasításra Bécsbe vittek – megszűnt könnyezni, viszont a helyette Pócson elhelyezett másolat többször is könnyezett. Vagyis „nem a kép művel csodát, hanem a Szent Szűz, akit a kép ábrázol” – szögezi le Kovács Kalliszt.
Ferences Sajtóközpont/Magyar Kurír