Nagyszeben - Ajánlás-listát állítottak össze az ökumenikus nagygyűlésen

ImageTöbbek között az etnikai kisebbségek, elsősorban a romák jogainak elismertetéséért is síkra száll a 3. Európai Ökumenikus Nagygyűlés résztvevőinek zárónyilatkozata. A rendezvény szeptember 4-e és 9-e között zajlott Nagyszebenben, több mint 2500 európai küldött részvételével.

 

Az egyházak képviselői tíz pontban foglalták össze ajánlásaikat, amelyek az Ökumenikus Chartában is szerepelnek majd. Egyebek mellett szorgalmazzák, hogy a különböző egyházak tagjai közös tevékenységeken: például zarándoklatokon, közös teológiaoktatáson, kulturális projektekben vegyenek részt. Az ajánlások között szerepel az is, hogy az egyházak segítsék a bevándorlókat és a menekülteket abban, hogy aktív szerepet vállaljanak az egyházi és a társadalmi életben. Az utolsó pontban azt szorgalmazzák, hogy a szeptember 1-e és október 4-e közötti időszakot „az éghajlati változások ellen harcoló" életmódért való imának szenteljék. „Reméljük, hogy sikerül megteremtenünk az egységet Európában, amely akkor lesz hiteles, ha láthatóvá válik – ám ez nem jelent uniformizálódást. Nagyszebenben ugyanis újra megtapasztaltuk az egyházaink közötti, fájdalmas szakadékot" – áll a zárónyilatkozatban.

 

A nagygyűlés keretében szervezték meg A fény ünnepe című eseményt szombaton este Nagyszeben főterén. A rendezvény jelmondata és témája ugyanis „Krisztus világossága ragyog mindannyiunkra. Reménység Európa megújulására és egységére" volt. A résztvevők között több mint négyezer gyertyát és kétszáz fáklyát osztottak szét, amelyeket a sötétség leszállta után gyújtottak meg. „Hiába beszélünk ökuméniáról vagy bármi másról – ha Krisztus nincs közöttünk, hogy fényével vezessen, csupán az üres szavak maradnak" – fogalmazta meg Nagy Attila római katolikus pap, az esemény egyik szervezője. A 3. Európai Ökumenikus Nagygyűlés tegnapi zárórendezvényén mintegy háromezer személy vett részt, akik a város templomaiban tartott istentiszteletekről érkeztek Nagyszeben főterére. Az összegyűlteket Klaus Johannis nagyszebeni polgármester köszöntötte, majd minden felekezetből egy küldött szimbolikus módon részt vett egy facsemete elültetésében a téren.

 

A nagygyűlést a földrész 34 katolikus püspökkari konferenciáját összefogó Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE), valamint az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) szervezte. Ez utóbbi az Európa országaiban található 125 ortodox, protestáns, anglikán és ókatolikus egyházat, valamint 40 társult egyházi szervezetet összefogó tanács. A nagygyűlésen részt vett I. Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka és III. Gregorios damaszkuszi görög-melkita rítusú katolikus pátriárka, a rangosabb világi vendégek között volt José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke, valamint Traian Băsescu államfő is. A következő ökumenikus nagygyűlést Németországban tarják, addig azonban minden egyházfő feladatául a Nagyszebenben elfogadott irányelvek követését tűzték ki. Ezeket az Ökumenikus Chartába is belefoglalják, amelyet a 2. Ökumenikus Nagygyűlésen, Grazban fogadtak el.

Szerző: Fülöp Noémi

 

Image