"Érc hangoddal imára hívd a hívet"

 

ImageÜnnepre készülnek az erdőaljai és csibai római katolikus hívek, templomuk szentelésére. A Csíktaplocához tartozó filia négy év alatt felépült templomának 21 méter magas tornyába tegnap emelték fel a két harangot, amelyek érc hangja imára hívja őket ezentúl. Xantus Géza képzőművész műterméből pedig ma szállítják Csibába az elkészült három festményt, hogy azok rendeltetésüknek megfelelően az apszisba kerüljenek.

 

 

A Szent Lőrinc diakónus és vértanú, illetve a Szűzanya tiszteletére öntött harangokat tegnap emelték fel a templomtoronyba. A 210 kilogrammos harang az 1726-ban, Szent Lőrinc tiszteletére épült, hajdani csíktaplocai kápolna harangjának állít emléket, a 135 kilogrammos harangon az „érc hangoddal imára hívd a hívet" idézet áll, magyarázatként pedig, hogy az az erdőaljai és csibai híveknek öntetett Mária Szeplőtelen Szívének tiszteletére. „A templom a közel kétszázötven lélekszámú, és egyre bővülő hívő közösség igényére épült" – válaszolta lapunk kérdésére Boros Károly felcsíki főesperes, taplocai plébános.

Az oltárképek elkészítésére tavaly felkért Xantus Géza képzőművész Szent Lőrinc életének legendáját elevenítette meg a zsögödi műtermében. Szent Lőrinc ugyanis Valerianus császár keresztényüldözése idején volt II. Sixtus pápának a szerpapja, a szegényeknek, valamint az elesetteknek viselte gondját. Legendája elmondja, hogy amikor letartóztatták, a bíró első kérdése az egyház kincseire vonatkozott. Hallották ugyanis, hogy a pápa, mikor elhurcolták, odakiáltotta neki, ossza szét az egyház kincseit. Lőrinc ígéretet is tett a bírónak, hogy három napon belül elhozza a kincseket. Majd megjelent egy sereg koldussal, bénával és beteggel, és azt válaszolta: „Íme, itt vannak az egyház kincsei!"
Erre azonnal halálra ítélték, majd tüzes rostélyon megégették. A három festmény úgy alkot egységet, hogy a keresztre feszített Krisztust és egy bűnbánó női alakot ábrázoló kép fogja egybe a két szélső Szent Lőrinc-i jelenetet ábrázoló képet. „A katolikus liturgikus előírások szerint az apszisba korpusz kell kerüljön. Ezt hidaltuk át ezzel a megoldással" – magyarázza a művész, aki ezáltal mintegy összekapcsolta Szent Lőrinc diakónus és Krisztus vértanúhalálát. A bal oldali festmény egy tenyérnyi tarsolyt kezében tartó, szegények körében álló Szent Lőrincet ábrázol, a jobb oldali pedig magát a halálbüntetést kimondó császárt, annak katonáját, és Szent Lőrinc megégetését jeleníti meg. A képek sem színvilágukban, sem figurálisan nem elvontak, és hangsúlyosan melegséget árasztanak. A napokban helyezik sötétzöld keretbe, találkozásuknál pedig aranyfólia teszi templomian magasztossá azokat.

 

A templomszentelési ünnepi szentmise pénteken 17 órától kezdődik, amelyet Jakubinyi György érsek és Tamás József püspök fog celebrálni. Az ünnepi szentmisére autóbuszokat szerveznek.

 

 

 ANTAL ILDIKÓ

Hargita Népe