"Aki bennem marad, és én őbenne, az bő termést hoz. Mert nélkülem semmit sem tehettek. Aki nem marad bennem, azt kivetik, mint a szőlővesszőt, és elszárad. Összeszedik, tűzre vetik és elégetik."
Jn 15,1
Svéd Szent Brigitta, Európa társvédőszentje a stockholmi királyi udvarban élt, de mivel közelről látta azt a sok visszaélést, léhaságot, bűnt ami a fővárosban zajlott és nemcsak a világi hanem az egyházi személyek életében is, visszaköltözött vidéki birtokára. A misztikust Isten megszólította: " „Asszony, hallgass rám, én vagyok az Úr, a te Istened. Tudd meg, hogy nem csupán miattad beszélek, hanem az egész kereszténység javára. Menj vissza az udvarhoz, de nem mint udvarhölgy, hanem mint Isten prófétája!”
Brigitta a zarándokok egyszerű ruhájában jelent meg az udvarban és őszintén, Istenre figyelő alázattal intette a jóra az ott élőket. Hiába gúnyolták, ő ostorozta az uralmon lévők visszaéléseit, és apokaliptikus fenyegetésekkel fordult a király, a nemesség és a klérus ellen. Elítélte a rablólovagokat, fölszólalt az ellen, hogy robotot követelve megszentségtelenítik a vasárnapot, és minden más módon sértik az emberi méltóságot. A királynak szemére vetette, hogy amikor a parasztokra súlyos adót vet ki, úgy tesz, mint egy útonálló, aki kifosztja a vándorokat. Szent felháborodásában a méltatlan papság ellen is fölemelte a szavát: „Egyetlen pap sem teszi életében azt, amit hirdet, ezért a szavának nincs foganatja. A szentségeket úgy szolgáltatják ki, hogy az gúnyszámba megy. Ennek a kornak a papjai fogták a tíz parancsot, és egyetlen paranccsá zsugorították össze: Adj pénzt!”
Gyakorlatilag azt mondta, amit az evangélium is mond: aki nem marad meg a szeretetben, Istenben, az akár a szőlőtőkéről lemetszett vessző elszárad, és tűzre vetik. Vajon Jézus Krisztus 2000 évvel ezelőtti tanítását mi komolyan vesszük? A mi Urunk, Jézus Krisztus a szőlőtőke és mi vagyunk a szőlővesszők, a mennye Atya a szőlőműves amely megtisztít, ápol, gondoz. Az isteni ígéret szerint, aki benne marad és élő kapcsolata van a szőlőtőkével, az bő termést hoz. Gondoljunk Szent Brigittára, és a szentek végtelen sorára, bennük élet van és évszázadok múlva is tisztelettel olvassuk írásaikat, felnézünk életükre. Ugyanakkor Jézus szavai szerint azt is láthatjuk, hogy aki nem marad a szőlőtőkén, aki nem merít az élet forrásából, aki nem táplálja lelkét az evangélium életadó erejével, az biza elszárad, azt előbb-utóbb kivetik és sorsa a lángok közé vetett elszáradt szőlővesszők sorsa lesz.
Kicsik vagyunk, botladozunk, akarva-akaratlanul bűnöket követünk el, de maradjunk meg az egyház közösségében, járuljunk szentségekhez, imádkozzunk, olvassuk a Szentírást, keressük a közösséget a lelki emberekkel és természetesen gyermekeinknek is mindezt ajánljuk fel, biztosítsuk a nyári vakáció alkalmával is. Legyünk az élet hordozói, bő termést hozó szőlővesszők!
Szeretettel,
Csaba t.
Szent Brigitta szerzetesnő, Európa társvédőszentje
Svéd származású férjes asszony volt, nyolc gyermek anyja. Egy zarándoklat után félje a ciszterci rendbe lépett, Brigitta pedig külön szerzetesrendet alapított. Megírta látomásait, és sokat fáradozott a keresztény erkölcsök megjavításáért. Leányával, Szent Katalinnal Itáliába költözött, és Rómában halt meg 1373-ban.
Szent Brigitta az Istenkeresés útján járt. Az aszkézis - a lemondás - gyakorlásával adott példát nekünk. Kövessük bűnbánattal, Isten és embertársaink iránti szeretettel. Svédországban született 1303-ban. Kislányként adták férjhez. Nyolc gyermeket hozott a világra, akiket nagy gonddal nevelt. Szent Ferenc Harmadik Rendjébe lépett. Férje halála után még inkább az aszketikus élet felé fordult. Ekkor alapította a róla elnevezett szerzetesrendet. 1349-ben Rómában telepedett le, és mindenki példájául szolgált kiváló erényeivel. 1372-ben penitencia gyanánt szentföldi zarándokutat vállalt. Több művet írt, ezekben az általa megtapasztalt misztikus élményeket beszélte el. Rómában halt meg 1373. július 23-án.
II. János Pál pápa (Sziénai Szent Katalinnal és Avilai Nagy Szent Terézzel együtt) 1999. október 1-én Európa társvédőszentjévé nyilvánította.
Brigitta a családjáról való gondoskodás mellett egészen Istennek szentelte magát. Erényeivel például szolgált kortársai számára. Kérjük Isten kegyelmét, hogy mi is életünk példájával tegyünk tanúságot Isten szeretetéről.
Tizenhárom éves korában adták férjhez. Maga az Úr Krisztus nyugtatta meg állapotának szent volta felől: ,,Egy alázatos és jámbor asszony kedvesebb nekem, mint egy gőgös szűz, s egy istenfélő életet élő asszony ugyanúgy szolgálhat engem, mint egy tiszta és alázatos szűz. Ha két lélek a szeretetben eggyé lesz -- és Isten dicsőségére gyermekeket hoznak világra és nevelnek föl -- a lelki templomban, amelyet szeretetük épített nekem, én ott vagyok harmadikként.''