Böjte atya példáját követik

Adományokat gyűjtöttek Mezőkovácsházán Böjte Csaba atya árváinak és az általa működtetett Szent Ferenc Alapítványnak. Kardos Sándor, az egyik szervező lapunknak elmondta: Magyarországon társalapítványt szeretnének létrehozni, Mezőkovácsházán pedig – az erdélyi gyermekotthonok, családvédelmi központok mintájára – rászorultakat segítő intézményrendszert is kiépítenek.


Alig akad, aki nem ismeri az atya történetét: Böjte Csaba Déván kolduló árva gyermekekkel közösen épített fel számukra egy otthont a helyi romos kolostor épületében. Az atya nevével fémjelzett Szent Ferenc Alapítvány Erdély más városaiban is megjelent, gyermekvédelmi központot, iskolát, kollégiumokat, napközi otthonokat, kismamaotthont nyitva meg.
Böjte atya tegnap szovátai gyerekekkel közösen Mezőkovácsházán járt, ahol adományokat kaptak. A helybeliekkel egy társalapítvány létrehozásáról, illetve a Szent Ferenc Alapítvány további támogatásáról beszéltek. Kardos Sándor szervező, ötletgazda lapunknak elmondta: terveik szerint már a nyáron beindul az az anya- és gyermekvédelmi központ, illetve lakóotthon, amelyet a Böjte atya által létrehozott intézmények mintájára működtetnének. Az önkormányzattól használatba kapták a tavaly bezárt iskola épületét, illetve az idén megszüntetett posta ingatlanát. Ebben lakásokat alakítanak majd ki, ahová rászoruló családok, gyermeküket egyedül nevelő édesanyák költözhetnek majd a mezőkovácsházi kistérség tizennyolc településének bármelyikéről. – Ezzel egyébként a település iskoláját is megmenthetjük a bezárástól – mondta Kardos Sándor. Mint ismert, a kistelepülések iskolái kevesebb állami támogatást kapnak, ha nincs minden évfolyamon megfelelő létszámú diák. Ez nem egy esetben egyenlő a bezárással, hiszen a falvak, kisvárosok általában nem tudják pótolni az állami normatívával kieső forintokat.
Kardos Sándor úgy fogalmazott: reményeik szerint júliusra elkészülnek az épületek átalakításával, felújításával, így augusztusban már beköltözhetnek az első családok. Kérdésünkre, hogy kiket látnának szívesen a lakásokban, Kardos úgy válaszolt: bárkit, aki rászorul. – Szeretnénk megmenteni azokat a fiatal lányokat, akiket családjuk kitagad a gyermekvállalás miatt, és ezért tanyák udvarán, a melléképület mellett szülnek. Szeretnénk, ha minden gyermek elvégezhetné az iskolát akkor is, ha a szülei szegények – fogalmazott. Mint mondta, az igényeket a védőnői hálózat, a gyámügy és a háziorvosok segítségével mérik fel. Bár még nem végeztek ezzel a munkával, az már most látszik, hogy nagy szükség van egy ilyen otthonra, egy kríziskezelő központra. Terveik szerint ők maguk fogják megkeresni azokat a családokat, amelyeket a gyámügy vagy éppen a védőnő ajánlott a figyelmükbe. A leányanyák a várandósság és a szülés idején beköltözhetnek majd az intézménybe, illetve a gyermek egyéves koráig az anyavédelmi központban maradhat. Tervezik, hogy egyfajta kollégiumi ellátást is nyújtanak azoknak a tehetséges fiataloknak, akik a családi háttér miatt nem tudnak az iskolában megfelelően teljesíteni. – A munka gyümölcse természetesen évtizedek alatt érik majd be. Ez egy hosszú távú befektetés – mondta, hozzátéve: abban reménykednek, hogy a náluk szülő leányanya a későbbiekben részt vesz az otthon munkájában, és segít a kollégista fiatalok ellátásában, nevelésében, a kollégista fiatalok pedig hozzájuk térnek majd vissza tanítani, dolgozni.

Az otthon működtetéséhez szükséges anyagiakról Kardos Sándor azt mondta: várják az adományozókat. Az már biztosnak látszik, hogy az önkormányzat nemcsak a két épület átadásával segíti őket, hanem a közmunkások felajánlásával és várhatóan pénzügyi támogatással is.

Forrás: http://mn.mno.hu/