2016. július 2. Csíksomlyó: Ezer Székely Leány Napja!

b_300_300_16777215_00_images_stories_Jo_Rendezvenyek_ezer-szekely-leany-napja-vn-059_b.jpgE szép nap, három csodálatos örömmel ajándékozott meg!  

 

1. Nagy öröm volt látni népemet a csíksomlyói kegytemplomban, ahogy Isten iránti őszinte szeretettel leborul és imádkozik! 
2. Csodálatos volt látni, ahogy a gyóntatószékben térdre rogyva égbe nőnek a testvéreim, ahogy a szívből jövő szentgyónásukat végzik! 
3. Öröm volt, - s tudom, hogy nem csak nekem de az élő Istennek is - látni ahogy a sok - sok jókedvű, vidám fiatal és felnőtt, a szentmise után egész napos táncban, énekben, jó testvérekként együtt mulatott! 
Ültem a nagy forgatagban fent a csíksomlyói nyeregben és gyönyörködtem az én testvéreimben, a sok szép székely viseletben felöltözött lányban, asszonyban, ahogy szívük választottjával együtt táncolnak, énekelnek, sétálnak, vagy egyszerűen csak boldogan ülnek a csodálatos zöld gyepen. Ültem Antal atya mellett ki sírva mondta, hogyha meg kell halnia akkor örömmel hal meg, mert a szemeivel láthatja azt amiről csak álmodtak a múlt század harmincas éveiben, mikor elkezdték az Ezer Székely Leány Napját! Népünk szabadon, méltósággal, büszke örömmel tud imádkozni és felemelt fővel énekelni, táncolni, jókedvvel, jó testvérekként együtt múlatni!
Valahogy mindig volt egy befejezetlenségi érzés a szentmisékben! Jó, hogy bűnbánatban megtisztulunk, jó, hogy imádságos szeretetben megtapasztaljuk teremtő Istenünk áldott jelenlétét, de valahogy hiányzott az egymásba fonódó karokkal vidáman táncoló emberek forgataga. Számomra ezért csodálatos ez a nap, mert a szentmise végén nem azt mondja a pap, hogy menjetek haza békével, hanem azt, hogy jókedvvel, összefogózkodva énekeljetek, táncotokkal dicsérjétek együtt tovább azt az Istent, ki ilyen szép szülőfölddel, s rajta ily sok nagyszerű testvérrel ajándékozott meg benneteket!
Antal atyával együtt hálatelt szívvel köszönöm Uram ezt a napot, ezt a csodálatos szabadságot, mellyel népünk elöljárói megszervezték ezt a felemelő ünnepet!
Hálatelt szívvel, 
Csaba t.
Ezrek a székely népviselet csíksomlyói ünnepén Ezrek népviseletben a csíksomlyói nyeregben
Több ezren látogattak ki idén az Ezer Székely Leány Napjára a csíksomlyói nyeregbe. A regisztrációs adatok alapján 1775 leány és pontosan 800 legény jelent meg népviseletben. Nyolcvanöt évvel ezelőtt indult útjára a mozgalom.
Az előre meghirdetett jelentkezés szerint 2249-en érkeztek szervezetten, mellettük még nagyon sok érdeklődő látogatott Csíksomlyóra. A jövő évi rendezvényen a házigazda Tusnádfürdő lesz, ugyanis a lakosság számához viszonyítva onnan jelentek meg legtöbben népviseletben a találkozón.
Reggel a csíkszentimrei Zöld Fák Fúvószenekar ébresztette Csíkszeredát a város különböző pontjain, majd a Szabadság téren folytatódott az egyre növekvő tömeg szórakoztatása. A megnyitón Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke elmondta, az ilyen és ehhez hasonló rendezvények által tudjuk megélni hagyományainkat. „Legyen ez a nap a székely konok meggyőződést felváltó szerény bizonyosság napja” – hangsúlyozta Barti.
Grüman Róbert, Kovászna megye önkormányzatának alelnöke beszédében kifejtette, a székelyföldi önkormányzatok továbbra is támogatni fogják az ilyen típusú rendezvényeket. „A székely hagyomány, a népviselet él a XXI. században is” – jegyezte meg Grüman. Hargita megye testvérmegyéi is képviseltették magukat a rendezvényen. Török Dezső, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke elmondta, nagy megtiszteltetés számára, hogy itt lehetett, továbbá hitében erős, erkölcsében tiszta és önazonosságában szilárd ifjúságról beszélt. „Itt az Ezer Székely Leány Napján mindannyian otthon vagyunk. Hazát, hitet nem cserél az ember” – tette hozzá Török.
Rideg László, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke szerint nagyon fontos, hogy megbecsüljük a leányokat, asszonyokat. „Azt kívánom, hogy ez az Ezer Székely Leány Napja még legalább 1000 évig legyen itt” – emelte ki Rideg. „Megdöbbentő látvány nézni ezt a gyönyörű szép tömeget, akik népviseletben várva itt összejöttek, az ember szíve nagyot dobban” – tette hozzá Bányai Gábor országgyűlési képviselő.
A beszédeket ünnepélyes felvonulás követte a csíksomlyói kegytemplomhoz, majd az ünnepi szentmisét követően a résztvevők átvonultak a nyeregbe, ahol sok érdekes programmal várták őket a szervezők. A Zöld Fák Fúvózenekar itt is tovább emelte a rendezvény hangulatát, valamint kézműves kiállítás és vásár, illetve gyermekfoglalkozások színesítették a programot.
A házigazda Csíkszentimre által épített regisztrációs kapu az idén valóban egyedire sikerült: egy szarvast ábrázoló bejáratot készítettek. A néptánccsoportok bemutatói előtt ünnepi beszédek hangzottak el, többek között Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere szólt az ünneplőkhöz. „Itt nálunk a legnagyobb a vallási elkötelezettség és elhivatottság, itt még mindig tele vannak a templomok, fontosak az ünnepek, fontos a keresztség, az elsőáldozás, a bérmálás, a házasság ünnepe. Ezért vagyunk ma itt, ezért lehetünk itt, mert nekünk ez az érték még megmaradt, megtartottuk – bár komolyan dolgoztak azon, hogy elvegyék tőlünk ezt a létfontosságú alappillért. Én nem feltétlenül hiszek a számmisztikában, de ez a nyolcvanötös azt jelenti, hogy H és egy E. Mondhatjuk erre azt, hogy Hajrá Erdély, de ezekkel a betűkkel kezdődik ennek a 31-ben kitalált eseménynek a jelmondata is, ami úgy hangzik, hogy: Hitében Erős!”
A rendezvény egyik legfontosabb pontját a hagyományőrző néptánccsoportok bemutatói jelentették, idén összesen 24 csapat lépett színpadra. A táncosok Csíkszentimréről, Csíkszerdából, Marosludasról, Borszékről, Csíkszentkirályról, Berekfürdőről, Csombordról, Kecsetről, Kászonaltízről, Szentegyházáról, Gyulakutáról, Csíkvacsárcsiból, Tusnádfürdőről, Csíkmenaságról, Csíkszentlélekről, Fitódból, Csíkszentdomokosról, Csíktaplocáról, Madéfalváról, Csíkcsicsóból és Csíkcsomortánból érkeztek.
Kozma István, Csíkszentsimon polgármestere kérdésünkre elmondta, több éve vesz részt a rendezvényen, de ez az első alkalom, amikor nem szervezőként, csupán résztvevőként volt jelen. „Ez egy fontos találkozó, Vásárhelyről és Bukarestből is hoztunk vendégeket, hogy megismerhessék a székely kultúrát” – ismertette Kozma.
Deák Boglárka és Martóci Réka a tüsnádfürdői néptánccsoport tagjaiként vettek részt a rendezvényen. „Tőlünk körülbelül 80–100 ember jött el, nagyon sokat próbáltunk minden egyes nap. Jól érezzük magunkat és jó látni, hogy mindenki népviseletben van. Finom az étel, szépek a táncok, mindennel meg vagyunk elégedve” – mondták.
Brassóból is többen érkeztek, Ilyés Klára érdeklődésünkre elmondta, már harmadik alkalommal vesznek részt az eseményen. „Szépek a színes székely ruhák. Az előadás tetszett a legjobban, de a beszédek is szépek voltak. Jövőre is itt leszünk” – tette hozzá Ilyés.
A határon túlról is jöttek résztvevők, a Magyarországról érkező Valendorfean Katalin elmondása szerint nagyon jól érezte magát. „Azért jöttünk, hogy megnézzük a vidéket és a táncokat. Minden tetszik, a táj, a levegő, az erdő, a templom, az énekek és a kedves emberek”.
A rendezvényt a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala és az Ezer Székely Leány Napja Alapítvány szervezte.
www.szekelyhon.ro