Levél Szovátáról - Pál Marika beszámolója.

Kedves Jótevőink, kedves Barátaink! Nagy nagy szeretettel köszöntjük Önöket, köszöntünk benneteket, a szovátai Szent József Otthonból!Otthonunkhoz jelenleg, mint már tudják, 13 gyerek tartozik, de a környékünkön nagyon sok a rászoruló gyermek és képtelenek vagyunk az összest befogadni otthonunkba.

Kedves Jótevőink, kedves Barátaink!


Nagy nagy szeretettel köszöntjük Önöket, köszöntünk benneteket, a szovátai Szent József Otthonból! Otthonunkhoz jelenleg, mint már tudják, 13 gyerek tartozik, de a környékünkön nagyon sok a rászoruló gyermek és képtelenek vagyunk az összest befogadni otthonunkba.

Csak olyan gyerekek laknak benn, akik a nagy szegénység, súlyos alkoholizmus, nemi erőszak, teljes gyámtalanság miatt nem tudnak kibontakozni. Egy kicsit körültekintve a környék gyerekein, családjain, szembeszökő egy igen régi és súlyos probléma: a hátrányos helyzetű gyerekek oktatása és okulása.

A probléma gyökere nem mindig az anyagi hiányosságokra vezethetők vissza (nincs áram a házakban, télen hideg van, korgó gyomorral kellene tanulniuk), hanem arra is, hogy a szülők többsége alkoholizál, és ha nem, akkor meg nagyon sokan nem tudják, hogyan kellene nevelniük gyerekeiket, pedig szeretik őket. És gyakran nem ismerik fel a tanulás fontosságát, azt, hogy gyermekeiknek több lehetőség áll rendelkezésükre, amelyeknek járható útja, és emberi összetevőjének egyik nagyon fontos eleme  a tanulás.

Ezekből a tapasztalatokból és gondolatokból kiindulva született a napközik, délutáni foglalkozások elindításának a gondolata. Ez abban áll, hogy a gyerekek iskola után lehetőséget kapnak melegben, tele gyomorral tanulni, és ehhez megfelelő segítséget is kapnak az irányító nevelőktől. 3-tól 7 óráig tart a délutáni program, a gyerekek tejet, kenyeret, édességet, tanfelszerelést, könyveket, játékokat kapnak, így sokkal hatékonyabban és motiváltabban tudnak tanulni. Mindezt lelkes támogatóinknak köszönhetjük, Isten áldása maradjon rajtuk!

Eddig négy helyen, Illyésmezőben, Vármezőben, Sóváradon és Nyárádszeredában indult el a délutáni oktatás (6-14 éves gyerekekkel), de szeretnénk, ha a többi Küküllőmenti, Nyárádmenti és Gyergyókörnyéki falvakban is létrejönnének ehhez hasonló napközik. Bízunk abban, hogy lehetőség lesz rá, mert az igény nagy!

Minderre az állam semmilyen támogatást nem ad, nem látja, vagy nem akarja látni e nehéz helyzetű gyerekek alapvető, de kielégítetlen szükségleteit, nekünk szívügyünk lett, és bízunk abban, hogy ezen úton kevesebb lesz az elkallódott gyermek.

A gyerekek lelkesek és hálásak, a tanulmányi eredményeik is javultak. Ezeken a hétvégéken a mikrobusszal egy-egy állatkerti, sóbányai kirándulást szervezünk nekik, hadd kiránduljank, örüljenek, szerezzenek új és érdekes tapasztalatokat.

Szovátai otthonunkat 50-60 gyermekkel szertnénk beindítani szeptembertől. Ha  lakhatóvá válik az új épület, júliustól szeptemberig gyerekek-táborokat terveztük, az alapítvány gyerekei, a napközik gyerekei és csángó gyerekek számára. Addig is tervezzük, alakítgatjuk az új lakásokat, konyhát, kertet, veteményest, játszóteret, úgy, hogy minél otthonosabb, melegebb otthonuk legyen az emberi csemetéknek.

Mindezekért hála és köszönet az Úrnak és nagylelkű, őszinte támogatóinknak. Szeretettel várunk minden olyan, a gyermekszeretet mélyen hordozó embert, aki szívesen összeköltözne egy maroknyi gyerekkel, aki gondozza, neveli, alakítgatja őket, aki nap mint nap példaképe, támasza és vigasza szeretne lenni e gyerekeknek, aki hivatásának érzi gyereknevelést.

Szeretettel, Marika és Réka