A felépülő Élet Házáról

ImageÁprilis 21-én a csobánkai Margitligetben, a valamikor szebb napokat látott kastély kitisztított kertjében ünnepélyes keretek között tett hitet Böjte Csaba testvér a Dévai Szent Ferenc Alapítvány vezetője, a kastélyban ez év szeptemberében megnyíló Élet Házáról. A krízisben lévő családoknak, leendő édesanyáknak otthont adó intézmény megvalósításáról, az épület állagmegóvási munkálatairól kérdeztük Csaba testvért és munkatársát Csekő Krisztinát, itt Csobánkán.


- Tisztelettel köszöntöm Krisztinát és Csaba testvért a Csobánka újság olvasóinak nevében! Látványos „átalakuláson" megy keresztül szemünk láttára községünk hajdani dísze. A lakatlan épületnek újra kastély formája kezd lenni. Hogyan haladnak a munkával?
BCS: Én hála Istennek úgy látom, hogy megkezdődtek. Legfontosabbnak azt tartom, hogy minden munkamenetnek gazdája van. Közhellyel úgy mondhatnám, látszik az alagút vége, szerintem egy építkezésnél ez a legjobb. Természetesen nagyon sok mindenre van még szükségünk, fürdőkádakat, mosdókagylókat, WC-csészéket még nem sikerült beszereznünk. Hálásak lennénk, ha tudnának segíteni nekünk ebben is.

Úgy szeretnénk, hogy szeptember 18-ra legyen meg minden - ekkor lesz Budapesten a városmisszió - és akár azon a hétvégén már megkezdődhessen az építkezési munka után a szociális munka is az Élet Házában.

 

- Szeptember közepén tehát megnyílna és megkezdené a működését az Élet Háza?

 

BCS: Igen. Rengeteg tennivaló marad még utána is, de egy igazi otthon sosincs kész, mindig csinosítja, komfortosítja még az ember, egy életen át épül. Azonban funkcióját, alapfelszereltségét tekintve már szeptemberre fogadhatja kedves lakóit a ház.

- Ahogy az ember elhalad a műúton a kastély mellett, mindig mesterembereket láthat az épület körül. Hányan, hogyan végzik az állagmegóvási munkákat?

BCS: Most úgy sikerült például a villanyszerelési anyagokat beszereznünk, hogy felajánlották Isten nevében számunkra. Nagyon köszönjük! A kábeleket, kapcsolókat villanyszerelő csoport építi be szintén felajánlásképpen. Mindig vannak önkénteseink, szakembereink, minden napra. Van olyan barátunk aki szakmunkáját ajánlja fel, de van aki fizikai munkát, segédmunkát vállal önként. Nekünk mindegyikük önzetlen felajánlása kedves és szeretettel fogadjuk.

 

- A hét minden napján zajlik a munka a kastély épületén, szombatonként pedig külön hívják az embereket a kert rendbetételéért, a kerítés renoválására.

 

BCS: Úgy számoltuk, hogy május közepétől minden szombaton meghívjuk a jó szándékú, segíteni akaró társainkat hozzánk. A törmelék, a kosz eltakarítása legalább olyan fontos tennivalónk házunk táján mint az épület állagának javítása. A bozót – mint Csipkerózsika meséjében - nagyon körbenőtte a házat, a kerítést ki kell javítanunk, rozsdától kell mentesíteni, újrafesteni.

Azt hiszem úgy fogalmazhatom meg barátaink felé a kérésünket, hogy aki segédmunkát szeretne felajánlani, azt inkább szombatra tartogassa, szakmunkákat inkább hét közben végezzünk.
- Meg lehet-e becsülni a hétvégi segítőik eddigi létszámát?
CSK: Ez hétvégenként természetesen változó. Szombatonként 60-70 ember szokott segíteni, eddig összesen 250-300 barátunk jött el ide dolgozni. Van aki mindig itt van, van aki verset is ír az összefogásunkról. Kecskemétiek, szombathelyiek is jönnek segíteni szombat reggelenként.
BCS: Én azt hiszem minden ember jó. Mi azt szeretnénk, hogy lehetőséget tudjunk mindig adni arra, hogy jóságát megmutathassa. Mindenki a maga módján segít és mi ezért örvendünk a legjobban.
- Mennyire segítőkészek a csobánkaiak?

BCS: Elmondhatom, hogy helybéli, csobánkai vállalkozók is részt vállaltak már a munkákból. Fizikai munkára is több helybéli eljött, Pomázról is voltak. Az volna a célunk, hogy ne csak megépítsük az Élet Házát, hanem a magunkénak érezzük. Ha az ember itt van pár napot dolgozni, majd újra eljön hozzánk másként tekint a házra. Szeretnénk belakni, szociális tevékenységét kifejleszteni. Pszichológusok, szociális szakemberek is megkerestek már bennünket önkéntes felajánlásokkal. Szociális ügyeletet szerveznénk. Nagyon fontos hangsúlyoznom az önkéntességet. Erre Angliában láttam nagyon szép példát, amikor egy kisváros vezetője nem ért oda egy rendezvényre, mert épp önkéntes ügyeletet tartott a helytörténeti múzeumban.

Az lenne a jó, ha az Élet Házát és magunkénak érezzük, ha a virágokat magunk helyezzük ki és gondozzuk és nem az önkormányzattól várunk mindent.

- Az épület renoválása nemcsak fizikai, hanem papírmunka is. Engedélyek, tervek. Sikerült-e ezeken is túljutni?

Ezekkel is haladunk, de hangsúlyozom szó sincs átépítésről, a kastély arculata nem fog változni, nem nyitunk új ablakokat. Mi helyreállítást akarunk végezni. A tetőt újra kell szigetelni, a tető borítását is le kellett szednünk annyira rossz állapotban volt.

Nemcsak a főépület renoválását tűztük ki célul, hanem egy 50-100 fős ebédlő kialakítása is megkezdődik a lenti épületben. Ugyanitt az emeleti helységekben kis „életszervizt" szeretnénk kialakítani. Ugye van „kulcsszerviz", „autószerviz", mi itt az élet szervizét alakítjuk ki. Ezt úgy tudom megfogalmazni, hogy pl. tizenöt-huszonöt-ötvenéves házasok részére alakítunk ki kis lakószobákat, s itt ezen a csodálatos helyen feltöltődhetnek, megújíthatják kapcsolatukat, de jegyespárok, szinglik részére is nyitva áll majd házunk. Meghívunk lelkipásztorokat akik segítenek majd a lelki megújulásra vágyóknak a 3-4 napos turnusok alkalmával.

Én már a „test" elkészülte utánra készülök szeretettel, mikor is „lélekkel" töltjük meg az Élet Házát. Vasárnap már héthónapos kismama keresett meg engem, aki menedéket keres maguknak. Be is fogadtuk, úgyhogy Csobánka első lakója már megvan, szeptemberig elvisszük Erdélybe. Most az ő életében az a legfontosabb, hogy a kisbaba rendben megszülessen, családi életének rendbehozatala azután következhet.
- Csaba testvér, Ön mostanában Erdélyben, Brüsszelben, Csobánkán, Budapesten is megfordult. Hol tölti legtöbb idejét, mire tud még energiát áldozni?
 BCS: Személyes jelenlétemre úgy gondolom addig van itt szükség, míg mindent elindítunk a maga útján. A szeretet és áldozatkészség fogja vezérelni az Élet Házát.
Én úgy vagyok ezzel, hogy Jézus is megírhatta volna a szeretet himnuszát, de sokkal szebb úgy, hogy Saul – aki előtte sanyargatta az embereket – leül és megírja azt. Az a szép, hogy a segítőimben, munkatársaimban lévő szeretet himnuszt segítem kibontakozni, hisz a legtöbb ember sokkal többre képes, mint amit naponta megtesz. Az emberekben lévő jót akarom felszabadítani.
Édesanyánk is akkor a legbüszkébb ránk, amikor látja, hogy autonóm személyiségekké válunk és hasznosan cselekszünk.
Nevelőinket arra bíztatom, hogy ne mindent ők csináljanak a gyermekek körül, hanem vonják be őket is a takarításba, mosogatásba, lássák meg a kicsik ennek értelmét is.
Gyakorlatilag nekem semmi munkám nincsen, ha holnap ide megyek, oda megyek sehol nem marad űr mögöttem.
- Köszönöm szépen a beszélgetést!
Kákonyi Gellért

 

Amire szüksége van az Élet Házának:

- laminált fapadló 775 nm

- fehér csempe /vizesblokk/ 400 nm

- mosdók, csaptelepek 47 db

- zuhanytálca 12 db

- WC-tartály 14 db

- radiátorok

A Prohászka Ottokár – Élet Háza tisztelettel áll rendelkezésre minden jó szándékú, segítőkész embernek. Elérhetőségeik: e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát., telefon: 06-20-366-5055, 06-30-267-7372